Veel gestelde vragen over de overgang naar een nieuwe sportvisorganisatie
Sportvisserij Nederland en zes Federaties gaan samen in de Sportvisunie (SVU). Tijdens de algemene ledenvergadering van 25 september 2025 heeft de SVBD besloten dat wij niet meedoen aan de SVU.
Een aantal andere hengelsportverenigingen doen ook niet mee aan de SVU. Met hen werkt de SVBD samen in de Nederlandse Hengelsportorganisatie (NHO). Deze nieuwe samenwerking valt niet onder de SVU. De komende maanden wordt er steeds meer duidelijk over deze nieuwe samenwerking en wat die betekent voor onze leden.
Hieronder beantwoorden we alvast een aantal van de vragen van leden. Deze vragen en antwoorden werken we regelmatig bij.
De fysieke viskaarten worden na 13 februari 2026 opgestuurd. Dit geldt uiteraard alleen voor de leden die een fysieke kaart hebben besteld.
Als u het lidmaatschap heeft opgezegd, maar toch een incasso of een factuur heeft ontvangen kunt u deze afschrijving storneren en de factuur als niet geschreven beschouwen.
Onze excuses voor dit ongemak, maar vrijdag 19 december wordt dit ongemak opgelost.
Graag opnieuw opzeggen met gebruik makend van het leden opzegformulier van Sportvisserijbelangen Delfland.
- In november krijgt u bericht over de contributie.
- Het lidmaatschap voor vissen in SVBD-water met een Viskaart kost in 2026 € 30,-.
- Als lid van SVBD kunt u gewoon blijven vissen in al het viswater van de SVBD.
- Wilt u ook vissen in het water van HSV Groot-Rotterdam, SGO (Goeree-Overflakkee) en het water van de andere hengelsportverenigingen die deelnemen aan de Nederlandse Hengelsportorganisatie? Dan kunt u een Viskaart XL van € 40,- kopen.
- Met ons lidmaatschap heeft u vanaf 1 januari 2026 geen VISpas meer nodig. Tot en met 31 december 2025 mag u nog wel in de VISpas-wateren blijven vissen.
Vanaf 1 januari 2026 vervallen alle stadsvergunningen. Dat betekent voor de onderstaande categorieën:
- De jeugd tot 14 jaar vist gratis. Na betaling van € 5,- verzendkosten krijgen zij een JeugdViskaart en een geregistreerd Fizhingkidz-lidmaatschap dat recht geeft op alle jeugdprojecten van de Fizhingkidz by SVBD.
- Een nachtvissticker en 3e hengel-sticker zijn niet meer nodig en ook niet meer geldig. Nachtvissen en de 3e hengel zijn bij de SVBD gratis als dit is toegestaan op ons water. Dit wordt aangegeven in de digitale waterkaart.
Vist u veel in de wateren van de SVBD? Dan is het verstandig om lid te blijven. Het SVBD-lidmaatschap (de Viskaart) kost in 2026 € 30,-. Met het SVBD-lidmaatschap kunt u vissen in de wateren van de SVBD.
Als u voor € 40,- een Viskaart XL aanschaft, kunt u ook vissen in de wateren van de verenigingen waarmee de SVBD samenwerkt, zoals HSV Groot-Rotterdam, SGO (Goeree-Overflakkee) en de wateren van de andere hengelsportverenigingen die samenwerken in de Nederlandse Hengelsportorganisatie (NHO).
Bij de SVBD is uw lidmaatschap (de Viskaart) echt 12 maanden geldig en niet een kalenderjaar, zoals bij de Vispas.
Leden hebben van Sportvisserij Nederland een e-mail gekregen waarin een opzegdatum van 8 oktober 2025 staat. Dit klopt niet. Als SVBD-lid heeft u tot 31 december 2025 om te besluiten of u lid blijft of uw lidmaatschap opzegt.
- Met een SVBD-lidmaatschap (de Viskaart) van € 30,- kunt u vissen in alle SVBD-wateren.
- Met de Viskaart XL van € 40,- kunt u ook vissen in alle wateren van de verenigingen waarmee SVBD samenwerkt of gaat samenwerken in de Nederlandse Hengelsportorganisatie (NHO). Daaronder vallen de wateren van HSV Groot-Rotterdam en de wateren van SGO (Goeree-Overflakkee). Een overzicht daarvan ziet u op de viswaterkaarten.
Met een SVBD-lidmaatschap kunt u niet meer vissen in:
- landelijk water (vanaf nu): Dobbeplas, Delftse Hout, Krabbeplas, de Waterweg landinwaarts gerekend vanaf Maassluis, Boonerluchtplas, Kanaal door Voorne, het Spui en Brielse Meer.
- VISpas-water (vanaf 1 januari 2026). Meer informatie daarover leest u bij Wat moet ik doen als ik ook in VISpas-water wil vissen?
- de wateren van Den Haag GHV Groene Hart, vanaf 1 januari 2026.
Voor nachtvissen en de 3e hengel is op SVBD-water geen sticker meer nodig. Nachtvissen en de 3e hengel zijn gewoon in de prijs van de Viskaart en Viskaart XL inbegrepen. Let op:
- Nachtvissen en/of de 3e hengel mogen ALLEEN als het is TOEGESTAAN op het water waar u wilt vissen.
- De SVU-nachtvissticker en 3e hengel-sticker zijn NIET geldig op SVBD-water.
- Alle VISpas-wateren zijn vanaf 25 oktober 2025 Sportvisunie-wateren.
- SVBD geeft in 2026 geen VISpas meer uit.
- U kunt met een lidmaatschap van SVBD vanaf 1 januari 2026 dus niet meer in VISpas-wateren vissen. Tot 31 december 2025 mag dit nog wel. U heeft dan waarschijnlijk ook de nachtvissticker en 3e hengel-sticker nodig. Deze kost € 45,- extra.
Wilt u ook in 2026 vissen in wateren van verenigingen die bij de Sportvisunie aangesloten blijven (de Sportvisunie-wateren)? Dan moet u ook lid worden of blijven van een vereniging die bij de Sportvisunie blijft. SVBD werkt er samen met de andere verenigingen aan om dit voor u makkelijker en betaalbaarder te maken.
Als de plannen van de Sportvisunie over uitwisseling en inbreng van water doorgaan, hoeft u dus in 2026 niet meer verschillende VISpassen aan te schaffen als u door het hele land vist. U heeft dan met de combinatie van een Viskaart XL en VISpas-lidmaatschap landelijke dekking en veel meer viswater dan ooit in de VISpas zal komen:
- Een lidmaatschap van een van de verenigingen die samenwerken in de Nederlandse Hengelsportorganisatie (NHO), zoals SVBD.
- Een lidmaatschap van een vereniging die is aangesloten bij de Sportvisunie.
Vanaf 1 januari 2026 kunt u met de VISpas niet meer in SVBD-water vissen. Dat kan alleen nog met een SVBD-lidmaatschap (de Viskaart) of met de Viskaart XL. De nachtvissticker en 3e hengel-sticker zijn NIET geldig op ons water.
De Nederlandse Hengelsportorganisatie (NHO) werkt aan een veel eenvoudiger systeem van vergunningen: de Viskaart. De voorwaarden daarvan zijn:
Contributie, kosten en looptijd
- Alle verenigingen die lid zijn van de NHO hebben dezelfde contributie: de Viskaarten kosten dus bij elke vereniging hetzelfde.
- Er worden geen entree- of administratiekosten berekend.
- Gratis nachtvissen (als dit is toegestaan) en gratis 3e hengel (op proef toegestaan in 2026).
- Jeugd tot en met 13 jaar: gratis JeugdViskaart.
- De Viskaart stopt als u niet meer betaalt. Het is dus geen abonnement dat u voor een bepaalde datum moet opzeggen.
- De vergunning is 12 maanden geldig, in plaats van een kalenderjaar. Dat betekent dat deze op elke gewenste datum kan ingaan.
En verder
Voor € 5,- extra kunt u een (fysiek) pasje van de Viskaart en de Viskaart XL ontvangen.
Aassoorten: iedereen, ook de jeugd, mag met alle wettelijk toegestane aassoorten vissen, behalve als is aangegeven dat alleen bepaalde aassoorten zijn toegestaan.
Een extra Viskaart is niet nodig: met de Viskaart XL heeft u toegang tot al het verenigingswater van de verenigingen die lid zijn van de NHO of met de NHO samenwerken.
Er is een digitale viswaterkaart voor alle Viskaarten.
De nieuwe samenwerking heet de Nederlandse Hengelsportorganisatie (NHO). Deze is in november 2025 officieel opgericht.
Alle belangrijke informatie vindt u altijd op deze website. Deze antwoorden op veelgestelde vragen worden regelmatig bijgewerkt. Wij houden u ook op de hoogte via e-mail, brieven, sociale media en ons eigen magazine.
SVBD blijft als zelfstandige vereniging bestaan. Op dat gebied verandert er niets: u blijft gewoon lid van SVBD en kunt dan blijven vissen in de wateren van SVBD.